ŠKOLNÍ PORADENSKÉ PRACOVIŠTĚ
Poradenství a primární prevence jsou součástí každodenního života v naší škole. Dobré klima ve škole, důvěra a pocit bezpečí jsou základními kameny práce školního poradenského pracoviště. Strategickým cílem našeho poradenského pracoviště je vytvoření funkčního komunikačního systému odborné podpory, který bude přispívat k růstu kvality školy.
Klíčovými osobami a nositeli poradenského a preventivního působení na naší škole jsou členové vedení školy, výchovný poradce a školní metodik prevence. Spolupracujícími subjekty jsou školská poradenská zařízení a nestátní neziskové organizace.
Poradenskými pracovníky školy jsou:
- výchovná poradkyně: Mgr. Linda Chrástová Kohútová; Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; tel. 222 355 225
- školní metodik prevence: Mgr. Daniela Nová; Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; tel. 222 355 182
Pracovníci ŠPP jsou přímo podřízeni řediteli školy.
Výchovná poradkyně se věnuje zejména těmto oblastem:
- Výchovné a vzdělávací problémy
- Výchovná poradkyně pracuje intenzivně v oblasti prevence výchovnách i studijních problémů, směřuje pozornost k žákům ohroženým studijním neúspěchem, nedostatečnou docházkou či jiným rizikovým chováním.
- Pomáhá při řešení studijních i výchovnách problémů žáků. Úzce spolupracuje s rodiči žáků a vyučujícími včetně toho, že vede agendu jednání, navrhovaných postupů a jejich vyhodnocování.
- Poskytuje odbornou a metodickou pomoc pedagogickým pracovníkům a koordinuje jejich činnosti v oblasti výchovy a vzdělávání. Kontroluje ve spolupráci s vedením školy naplňování podpůrných opatření u žáků se speciálně vzdělávacími potřebami.
- Výchovná poradkyně pravidelně vystupuje na provozních a pedagogických poradách, podává aktuální informace dalším členům pedagogického sboru, průběžně pořádá pracovní schůzky s třídními učiteli a organizuje interní vzdělávání (předávání odborných informací) v oblasti práce s žáky se speciálně vzdělávacími potřebami apod.
- Výchovná poradkyně koordinuje spolupráci s odborníky, s pracovníky SPC, PPP a s dalšími školskými zařízeními.
- Péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
- Výchovná poradkyně zajišťuje podporu žákům se speciálními vzdělávacími potřebami.
- Poskytuje odbornou pomoc učitelům v práci s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a seznamuje je s problematikou těchto žáků.
- Vypracovává ve spolupráci s vyučujícími dle platné legislativy IVP nebo PLPP. Sleduje a koordinuje práci s žáky vzdělávanými podle IVP nebo PLPP.
- Pravidelně konzultuje a spolupracuje se školskými poradenskými zařízeními při zajišťování podpůrných opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími a intervenčních činností pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Výchovná poradkyně organizuje integrační schůzky ve škole a pravidelně se setkává s kontaktní osobou Pedagogicko – psychologické poradny pro Prahu 10.
- Shromažďuje odborné zprávy a informace o žácích v poradenské péči dalších poradenských zařízení a jejich zajištění v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Zajišťuje předávání potřebných informací o těchto žácích vyučujícím a vedení školy.
- Oblast prevence a spolupráce se školním metodikem prevence
- Ve spolupráci se školním metodikem prevence zajišťuje odborné přednášky, exkurze, besedy, interní preventivní programy včetně programů primární prevence organizovaných externími subjekty. Témata programů jsou vybírána vhodně a s ohledem na aktuální dění ve škole.
- Výchovná poradkyně úzce spolupracuje se školním metodikem prevence v případech ohrožených žáků, rizikového chování, studijních, výchovných problémů, nedostatečné docházky do školy apod.
- Realizuje a organizuje adaptační kurzy pro první ročníky včetně programů cílených na pomoc při utváření nových třídních kolektivů. Na adaptačním kurzu zastává funkci vedoucího kurzu, zdravotníka a autora programu věnovaného aktivitám cíleným na vytváření zdravého kolektivu žáků, na posílení jejich pozitivního vztahu k novému školnímu prostředí a seberozvoji jednotlivce.
- Další činnost
- Spoluúčast na organizaci a průběhu třídních schůzek 1. ročníků. V průběhu třídních schůzek se výchovná poradkyně představí rodičům žáků. Dojde k navázání spolupráce zejména s rodiči žáků se speciálně vzdělávacími potřebami, žáků s odlišným mateřským jazykem či žáků ohrožených školním neúspěchem z důvodu zdravotních obtíží.
- Koordinace práce s žáky s odlišným mateřským jazykem ve spolupráci s Mgr. Kateřinou Šikovou. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 222 355 117
- S čím se na výchovnou poradkyni můžete obracet?
- Studijní problémy, školní neúspěšnost náhlá i trvalá, obtíže se zvládáním učiva
- Problémy výchovného charakteru
- Pomoc žákům se speciálně vzdělávacími potřebami
- Obtíže spojené se začleněním žáka do třídních kolektivu
- Individuální problémy žáka dané zhoršeným zdravotním stavem
- Porušování pravidel soužití ve škole
- Problematická komunikace žáka s učiteli, spolužáky apod.
Poradkyně ve své práci upřednostňuje osobní setkání ve škole.
NOVĚ TAKÉ:
Kariérní poradenství, individuální poradenství a pomoc při rozhodování o další vzdělávací a profesní cestě žáků.
Spolupráce školy s externím subjektem s DDM Ulita oddělením Beztíže – v rámci projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání. Odborní konzultanti a konzultantky spolu s kolegy z různých specializací jsou podporou pro vybrané žáky a žákyně, kteří potřebují pomoci v náročných situacích, které by mohly vést k předčasnému odchodu ze vzdělávání.
Beztíže je oddělení Domu dětí a mládeže Praha 3 – Ulita. Provozují dva nízkoprahové kluby a tři terénní programy pro mladé lidi, kteří jsou ohroženi rizikovými jevy.
Kontakt: Beztíže – Dům dětí a mládeže Praha 3 – Ulita, Na Balkáně 2866/17a 130 00 Praha 3 – Žižkov, Kontaktní osoba: Mgr. Lucie Hrušková, Garantka Streetwork Beztíže - Praha 10, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 774 728 638