Foto: jsns.cz
Jeden svět na školách (JSNS)
JSNS je jedním ze vzdělávacích programů organizace Člověk v tísni, který se zaměřuje na výchovu zodpovědných mladých lidí. Ti se na základě zhlédnutých filmových dokumentů a následných aktivit a projektů orientují v současném světě, otevřeně a kriticky přistupují k informacím a nejsou lhostejní. Program se věnuje zejména lidským právům, moderním československým dějinám a mediálnímu vzdělávání.
Naše škola se do spolupráce zapojila koncem školního roku 2019/2020 a aktivně se podílí také na dalších akcích, které JSNS připravuje - na Příbězích bezpráví a projektu Kdo jiný?.
Příběhy bezpráví – promítání dokumentu 1989: Chceme dýchat
Datum a čas: středa 15.11.2023 ve 14:30 (konec přibližně v 16:30) Místo konání: kinosál školy/učebna 01 Promítaný dokument: 1989: Chceme dýchat Anotace filmu: Teplice v období takzvané normalizace. Kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, je zdevastované, stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často je zahaluje hustý smog, v němž není vidět ani na dva metry. Jsou také baštou specifického punku a městem výjimečné alternativní kultury. Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty. Chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejich životů však soustavně zasahuje represivní komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Nový snímek Karla Strachoty je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících tehdejší každodennost. Je mozaikou autentických situací a událostí, hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat. Host: PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. Doprovodná výstava je k vidění v krčku školy. |
Kdo jiný?
Projektový víkend Kdo jiný?
Od pátku do neděle (15.-17.10.) jsme se zúčastnili akce Kdo jiný? pořádané organizací Člověk v tísni, konkrétně tedy částí JSNS (dříve Jeden svět na školách).
Kdo jiný? je název projektu zaměřeného na zlepšení našeho okolí, může se jednat o školu, avšak klidně i o městskou část, či dokonce celou republiku. Velikosti projektu se meze nekladou, bylo nám však sděleno, že je lepší začít s něčím menším.
V pátek jsme se ještě s některými dalšími spolužáky sešli v Prostoru 39 v Řehořově ulici, kde nám byly prezentovány projekty minulých účastníků akce či lidí zajímajících se o zlepšení svého okolí. Byla zde spousta projektů – od snowboardu vyrobeného z víček PET lahví přes výstavbu mokřadů až k navrácení živočichů do jejich přirozeného prostředí. Po prezentacích byla menší přestávka a později jsme se vrátili na podcasty (=zvukový pořad, který si můžete poslechnout online nebo v aplikaci ve vašem telefonu). Jednalo se především o podcasty na téma klimatické změny (Podhoubí na Radiu Wave, brněnský podcast 2050 nebo česko-německý klimapodcast Karbon). Po úvodní krátké přednášce, na které jsme měli možnost mluvit přímo s jejich tvůrci, jsme pak společně vyplňovali pracovní listy s otázkami.
V sobotu ráno jsme se sešli v komunitním centru Kotlaska, kde jsou zaměstnáváni lidé propuštění z vězení, a centrum jim umožňuje postupně se zařadit do běžného života. Ráno proběhl kratší seznamovací kurz, abychom věděli, s kým vším vlastně budeme přes daný víkend spolupracovat. Po seznámení jsme si vysvětlili program a také ustanovili pár pravidel, abychom si mohli náš společný pobyt užít. Jako první proběhla hra, která nás měla naučit týmové práci. Na čtyřech různých stanovištích jsme plnili úkoly, jejichž úspěšné složení bylo navíc podmíněno třeba tím, že jsme museli mlčet a domlouvat se jen gesty a posunky.
Dále jsme měli za úkol projít se nejbližšími ulicemi a najít něco, na co bychom rádi upozornili naše okolí, že je špatně. Po získání materiálu (fotky nebo videa) jsme se přesunuli dovnitř a ostatní týmy měli hádat, proč jsme si vybrali zrovna tu určitou věc a na jaký problém jsme tím chtěli upozornit. Lektorkou byla dokumentaristka Tereza Reichová a byla to za nás část, kde jsme se nejvíce pobavili.
Poté jsme měli chviličku s mentory, s kterými jsme probrali, co bychom rádi v našem okolí zlepšili. Ačkoliv bod, od kterého se odrazit, nebylo lehké najít, nakonec jsme se shodli na problému, který bychom rádi společně řešili. Bližší informace se dozvíte v průběhu následujících měsíců, stačí se jen koukat kolem sebe.
Večer jsme se přesunuli do kulturního centra Vozovny Žižkov, kde jsme den zakončili zhlédnutím dokumentárního filmu Vlci na hranicích (ČR 2020). Po projekci jsme se spojili přímo s režisérem Martinem Pávem, kterému jsme mohli klást otázky, a tudíž se dozvědět, co se dělo tak zvaně za oponou.
V neděli ráno jsme si mohli vybrat mezi workshopem slam poetry (= specifický styl básnicko-zpívaného přednesu) a tzv. upcyklací (= upcyklace znamená, že z něčeho starého vytvoříte věc úplně novou, aniž by mezitím bylo zapotřebí energetický náročné recyklace). Po dokončení našich výrobků jsme se znovu rozdělili na skupinky a šli tentokrát na procházku s našimi mentory, během které jsme podrobněji probrali vizi našeho plánu. Po návratu jsme si sepsali kroky, co a kdy se má udělat, abychom se v našem projektu zcela neztratili a následovalo rozloučení.
Osobně se domníváme, že akce byla velice povedená, poznali jsme spoustu nových lidí a také jsme získali spoustu nových informací. Nutno vyzdvihnout skvělé jídlo, které pro nás připravovalo sdružení Kuchařky bez domova, a taky našeho maskota – Dorta.
Terka, Patrik, Klára a Ema
Příběhy bezpráví
Česká společnost má za sebou desítky let života v diktaturách, a navzdory této zkušenosti jako by se z ní vytrácelo vědomí, že současná svoboda není samozřejmá, že je třeba ji chránit. Právě proto vznikl v roce 2005 projekt Příběhy bezpráví, který žákům a studentům tuto dobu nesvobody přibližuje. Při příležitosti 17. listopadu – Dne boje za svobodu a demokracii a státního svátku tak na naší škole proběhlo 25.11.2021 promítání dokumentárního filmu Postavení mimo hru, který pojednává o československém hokejovém mužstvu, jehož hráči byli v 50. letech odsouzeni za špionáž, velezradu a rozvracení socialistického zřízení a posláni do jáchymovských dolů. Po projekci následovala debata s hostem Ing. Václavem Foffem, který studentům přiblížil a vysvětlil okolnosti a historické souvislosti této etapy československých dějin. Moderování odpoledne se ujal student třetího ročníku Alex Baník - děkujeme!
Foto: jsns.cz
Problematika kyberšikany
Dne 4.2.2022 na naší škole proběhl seminář věnovaný problematice kyberšikany a fenoménům s ní spojených. Třídní učitelé, jejich zástupci a další zájemci se v rámci společně stráveného dopoledne zabývali nenávistnými projevy na internetu, zneužitím intimních fotografií, ostrakizací a vydíráním, které bývají s celou problematikou často spojené. Seminář pro nás připravil tým JSNS a Martin Kožíšek (cz.nic).
Festival dokumentárních filmů Jeden svět
Kdo jiný?
V rámci projektu Kdo jiný? zaměřeného na ekologii a problematiku životního prostředí naši studenti po škole vyvěsili plakáty upozorňující na důležitost třídění odpadů. Autorkou plakátu je Kateřina Kovářová z 1.G. Skvělá práce, Katko, moc děkujeme!
Setkání se starostkou Prahy 10
Klára Skořepová, Kateřina Kovářová, Patrik Vrátil a Matěj Ptáčník se v únoru jako zástupci školní projektové skupiny z Kdo jiný? setkali se starostkou Prahy 10 Renatou Chmelovou, aby ji seznámili s projekty, které připravují. Paní starostku nápady studentů zaujaly a nabídla jim možnost spolupráce.
Setkání pilotních škol projektu JSNS v Praze
Fotografie ze setkání vyučujících, kteří s JSNS intenzivně spolupracují a využívají dokumentární film ve výuce a v třídnických hodinách. 16. června 2022 jsme se setkali v kině Světozor, na programu byla projekce filmu Stát se tím, kým jsem byl a debata s Tibeťanem Sonamem Tseringem.
foto: JSNS
Den Příběhů bezpráví
Studenti 2.E, 3.A a 3.D se 24.06.2022 účastnili debaty s názvem U nás pomáhali taky, jejímž tématem byla okupace Československa v roce 1968, co jí předcházelo a jaké byly její následky. Dále se věnovala vlivu Sovětského svazu a přítomnosti sovětských vojsk v době normalizace, odchodu okupačních vojsk v roce 1991 a také aktuální situaci na Ukrajině. Pozvání přijala disidentka, jedna z mluvčích Charty 77, Věra Roubalová Kostlánová, novinář a rusista Libor Dvořák a historik Prokop Tomek, celou debatou provázela moderátorka Českého rozhlasu Karolína Koubová. Akce byla uspořádána při příležitosti Dne odchodu okupačních vojsk, který připadá na 25.06.
foto: JSNS
Důvěřuj, ale prověřuj
V pátek 24.06.2022 v prostorách naší školy také proběhl workshop pro studenty 1. ročníků, jehož odborným hostem byl novinář Jan Žabka (Hlidacipes.cz) a jenž byl zaměřen na dezinformace a práci s nimi.
Příběhy bezpráví 2022
V listopadu 2022 proběhl již 18. ročník Měsíce filmu na školách, do kterého se zapojilo více než 470 vyučujících a téměř 30 000 žáků a studentů z celé České republiky. Letošním tématem Normalizovaná každodennost jsme chtěli upozornit na to, že nesvoboda v období normalizace se dostávala i do té nejběžnější reality života. Zaměřili jsme se tak na jeden z opomíjených aspektů naší nedávné minulosti, tedy na mapování každodennosti života obyčejného člověka. Skrze konkrétní příběhy se žáci seznámili s tím, jak komunistický režim v Československu prostupoval každodenním životem a ovlivňoval tak jeho drobné i zásadní momenty. Lidé byli při rozhodování a budování mezilidských vtahů nuceni počítat se všudypřítomným komunistickým vlivem a museli dostát nárokům režimu.
Při příležitosti 17. listopadu – Dne boje za svobodu a demokracii a státního svátku tak na naší škole 22.11.2022 proběhlo promítání dokumentárního filmu Nikomu jsem neublížil, ve kterém vedle bývalých spolupracovníků vypovídají i samotní bývalí důstojníci StB, kteří konfidenty verbovali a následně řídili. Každý se ke své minulosti staví po svém – ale většina z nich ve filmu alibisticky prohlašuje, že vědomě „nikomu neublížili“. Po projekci následovala debata s hostem PhDr. Přemyslem Houdou, Ph.D. (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR), který studentům přiblížil a vysvětlil okolnosti a historické souvislosti této etapy československých dějin. Moderování odpoledne se ujal student čtvrtého ročníku Alex Baník - děkujeme!
Studentské prezidentské volby
Volební účast se v České republice dlouhodobě pohybuje někde mezi 18–60 %, v závislosti na typu voleb. V porovnání se zeměmi Evropské unie u nás chodí k volbám o 10–15 % méně voličů. Proč? Nižší volební účast může být dána řadou faktorů. Patří mezi ně bezpochyby nedůvěra v sílu hlasu jednotlivce, špatná orientace ve volebním systému ČR, znechucení politikou nebo nedostatečně rozvinutá občanská společnost.
Pořádáním Studentských voleb chceme přispět k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů.
Výsledky Studentských voleb vnímáme jako specifickou výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích. Myslíme si, že by politiky, médii ani širokou veřejností neměly být přeceňovány, ani přehlíženy.
První kolo Studentských prezidentských voleb proběhlo ve dnech 12. a 13. prosince 2022 (I. kolo), druhé kolo pak 18. a 19. ledna 2023. Volební výsledky vyhodnotila nezávislá agentura na úrovni celé ČR i jednotlivých krajů.
Školní projekce festivalu Jeden svět 2023
Festival dokumentárních filmů Jeden svět přináší příběhy lidí z různých koutů planety a otevírá důležitá témata z oblasti lidských práv, jako například život v nedemokratických režimech, válečné konflikty nebo nejrůznější sociální či environmentální témata.
Hlavním tématem letošního ročníku byla cena bezpečí - každý člověk totiž potřebuje mít místo, kde se necítí být nikým ani ničím ohrožován. Ale ve světě, kterým otřásá jedna krize za druhou, je jistot stále méně. Bezpečí totiž není samozřejmost. Musíme za něj platit různé ceny. Jako jedinci, jako společnosti, jako národy. Co všechno jsme pro to ochotní udělat? Můžeme obětovat kus svých jistot, aby byl zabezpečený někdo jiný? Spoléháme na autority, že se o nás postarají? Nebo můžeme věřit jen sami sobě?
Festival Jeden svět nepřichází s jasnou definicí nebo návodem, jak má tato jistota vypadat. O tom všem se chce se svými diváky a divačkami bavit a vyvolat diskuze. Co je to vlastně bezpečí? A jaká je jeho cena?
Studenti 3. ročníků se letos účastnili dvou takových debat, a to nad velmi aktuálními dokumenty - Překonat temnotu (Ukrajina, 2022) a Mladí Rusové na útěku (Německo, 2022). První z filmů dokumentuje pohled na Ukrajinu těsně po vypuknutí ruské invaze a na příbězích běžných lidí poukazuje nejen na současné každodenní problémy velké části ukrajinského obyvatelstva, které trpí pod agresí nesmyslné války, ale především na jejich odhodlání. Druhý film přináší pohled z opačné strany a ukazuje tragické osudy především mladých lidí z Ruska, kteří s invazí na Ukrajinu nesouhlasí.
foto: JSNS foto: JSNS
Den Příběhů bezpráví - uctění památky obětí ruské agrese na Ukrajině
Studenti naší školy Ema Kulčárová a Vlado Datsko se na konci minulého školního roku účastnili pietní akce za oběti ruské agrese na Ukrajině. Den Příběhů bezpráví, jenž se pod záštitou JSNS a Člověka v tísni koná každoročně, byl tentokrát zorganizován na pražském Střeleckém ostrově, kam desítky českých a ukrajinských studentů přišly uctít památku svých vrstevníků, kteří zemřeli vinou ruské agrese. Pietní akt proběhl symbolicky, 26. června, v předvečer Dne památky obětí komunistického režimu, aby upozornil na všechny oběti ruské imperiální politiky.
Během války na Ukrajině umírají civilisté, mezi nimi i mladí lidé. Během letošního ročníku Dne Příběhů bezpráví se proto rozhodli čeští a ukrajinští studenti uctít památku svých vrstevníků, lidí ve věku 14-21 let, kteří přišli o život kvůli vpádu ruských vojsk na území Ukrajiny. Cílem akce bylo také připomenout široké veřejnosti důležitost a smysluplnost podpory Ukrajiny a jejích občanů.
Podívejte se na video z pietního aktu: https://www.youtube.com/watch?v=-IrEQcNnU6g
Příběhy bezpráví 2023
Téma letošního ročníku bylo inspirováno zcela novým filmem s názvem 1989: Chceme dýchat, který se zaměřuje na tzv. závadovou mládež. Ta chce žít svobodně, v souladu se svými ideály, do jejího života však soustavně zasahuje represivní komunistický režim.
Nový snímek Karla Strachoty je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících tehdejší každodennost; je mozaikou autentických situací a událostí, hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty.
Při příležitosti 17. listopadu – Dne boje za svobodu a demokracii a státního svátku na naší škole i letos proběhlo promítání, tentokrát výše zmíněného snímku.
Po projekci, která se uskutečnila 15.11.2023, následovala debata s hostem PhDr. Prokopem Tomkem, Ph.D. (Vojenský historický ústav), který studentům přiblížil a vysvětlil okolnosti a historické souvislosti tohoto období a podělil se s nimi také o své osobní prožitky. Moderování se ujali studenti třetího ročníku gymnázia Václav Čistecký a Matěj Kropík – děkujeme!
Festival dokumentárních filmů Jeden svět 2024
Každoročně na jaře tisíce žáků a studentů vyráží do kin na největší festival převážně dokumentárních filmů o lidských právech na světě. Jeden svět přináší příběhy lidí z různých koutů planety a otevírá důležitá témata z oblasti lidských práv, jako například život v nedemokratických režimech, válečné konflikty nebo nejrůznější sociální či environmentální témata.
Festival navštívili stejně jako v předchozích letech naši studenti 3. ročníků, aby na něm zhlédli dokument Kdo, když ne my? pojednávající o současné situaci v Bělorusku a dokument Nevyhasneme, který nahlíží válku na Ukrajině očima tří mladých lidí.
Kdo, když ne my? (foto JSNS)
Nevyhasneme (foto JSNS)